Całkiem Serio Kącik Dziecięcy

Natura czy wychowanie ? Co czyni nas tym kim jesteśmy? Część II

Dzieciństwo to próba generalna przed dorosłym życiem. Szansa na położenie fundamentów i eksperymentowanie z niezależnością. Badanie Dunedin pozwala znaleźć powiązanie między dzieciństwem i jego skutkami w późniejszym życiu. Istnieją pewne schematy. Ciekawi ?  

Większość dzieci stawia pierwsze kroki w 13 i 14 miesiącu życia. Zaczynają mówić mając 2 lata. To normalne, że dzieci dokonują tych rzeczy w różnym tempie, ale spore opóźnienie w wykonywaniu tych czynności zwiastuje problemy w późniejszym życiu. Niezdarność, słaby refleks, wolne ucznie się języka – to wszystko wynika z problemów rozwoju mózgu. U niektórych chłopców wyniki były jeszcze gorsze. W szkole mieli poważne problemy z czytaniem. W efekcie przestali ją lubić i byli gotowi jak najszybciej ją opuścić. Powstała reakcja łańcuchowa – problemy z mówieniem, niepowodzenia w szkole i  zainteresowanie przestępczością. Zaczęło się jako niewinne opóźnienie w mówieniu i wpłynęło na całe życie.

Zbadano też  ile  dziennie spały dzieci miedzy 5-11 rokiem życia. 20 lat później powtórzono badania i odkryto pewne zależności. Dzieci które spały najmniej, w późniejszym wieku bardzo często były otyłe. Sen wpływa na hormony, a niektóre z nich określają jak bardzo jesteśmy głodni i dają sygnał czy mamy już dość. Dzieci śpiące krótko maja też problem z procesami poznawczymi i lęki po 20 roku życia.

Przyjrzano się także dzieciom, które widziały lub słyszały coś czego nie było. Kilkadziesiąt lat później, połowa z tych osób cierpiała na schizofrenię. Choruje na nią ponad 24 mln ludzi na świecie, ale po raz pierwszy ktoś rozpoznał objawy u dzieci. Wcześniej uważano, że dotyka tylko dorosłych. Teraz wiadomo, że schizofrenię prawie zawsze poprzedzają  problemy w rozwoju i niewielkie objawy psychotyczne u dzieci.

Nie trzeba być geniuszem, żeby stwierdzić, że TV  + dzieci to nie jest dobre połączenie, ale zastanawialiście się kiedyś – czemu tak właściwie ? Bo oczy psują? Bo mało ruchu? Bo świeże powietrze lepsze? Naukowcy odkryli znacznie więcej niż nam się dotychczas wydawało. Częstsze oglądnie telewizji naraża dziecko na wyższy poziom cholesterolu  i uzależnienie od papierosów w dorosłym życiu. Ilość oglądanej telewizji w dzieciństwie ma również  wpływ  na pracę i zarobki. To określa jak Ci będzie szło w szkole, czy zdobędziesz dobre kwalifikacje, czy zakończysz studnia. Ludzie, którzy jako dzieci oglądali najwięcej TV 3 razy częściej porzucali szkoły bez dyplomu. Oglądający najmniej telewizji 4 razy częściej kończyli liceum i szli na studia, bez względu na IQ i zamożność. Zdziwko, co?

brothers-457234

Zbliżamy się do tego co interesuje Was najbardziej. Pewnie wypieków na twarzy nie macie, w końcu opisuję badania naukowe. Czy można przewidzieć, które dziecko odniesie sukces w życiu, a które nie? Badanie Dunedin pokazało, że chodzi o coś zupełnie innego niż powszechnie uważamy. Nie IQ, grubość naszych portfeli i nawet nie mleko matki czy  poród naturalny. Coś co zmierzono u 4 latków pozwoliło przewidzieć zarobki i sytuację życiową osób 30 lat później.

Czy wystarczająco zbudowałam już napięcie ?

Samokontrola. To od niej w dużej mierze zależy przyszłość naszych dzieci. Zaskoczeni?  Są ludzie, którzy wybuchają i tłumaczą, że tego nie chcieli, to się po prostu stało, niemal samo, oni tam tylko byli. Inni mimo takiej samej irytacji i gniewu, biorą głęboki oddech i wracają do normy. Znacie takich ludzi ? To teraz zastanówcie się,  którym wiedzie się lepiej ?

Poziom samokontroli zmierzony u 3 latka pozwala przewidzieć czy zawrze małżeństwo czy nie, czy będzie miał dobrą czy złą pracę, czy będzie żył zdrowo czy nie. Najlepszym sposobem na sprawdzenie samokontroli u dziecka jest test z pianką (z pianka bym wygrała…ze snickersem mogłoby być gorzej)  Pierwszy taki test miał miejsce na Uniwersytecie Stanforda w latach 60. 4 letnie dzieci dostały piankę i wybór. Zjeść ją teraz albo poczekać 15 min i dostać dwie. Biegniecie już do Biedry po pianki? Z badań wynika, że dzieci które w latach 4, 5 lat wykazywały się dużą samokontrolą 30 lat później znacznie lepiej radziły sobie w życiu. Miały dobrą pracę, domy i trwalsze związki.  Dzieci,  które od najmłodszych lat miały niski poziom samokontroli znacznie częściej wpadały w długi, często traciły pracę, słabo zarządzały pieniędzmi. Niska samokontrola powoduje także mnóstwo problemów zdrowotnych w przyszłym życiu. Takie osoby znacznie łatwiej popadają w uzależniania, oraz nie potrafią kontrolować wielu sfer życia. Źle funkcjonująca psychika i zachowania  idą w parze ze złym zdrowiem.

Na szczęście samokontrola nie jest stała. To co ją  pobudza to odpowiednie wychowywanie od najmłodszych lat. Dyscyplina i konsekwencja stosowana już od 2 i 3 roku życia dziecka. Badania potwierdzają, że każdy może poprawić samokontrolę…ty też. Także zostaw już tą czekoladę.

child-817368

Zatem co czyni nas tym kim jesteśmy ? Dzieciństwo wydaje się błogim okresem, ale badania pokazują, że to najistotniejszy okres w życiu każdego człowiek. To czego wielu z nas nawet nie pamięta, okazuje  się mieć największy wpływ na naszą przyszłość. Dobry początek życia, dzieciństwo i rodzinna, w której dziecko traktowane jest z ciepłem, szacunkiem i delikatnością kieruje życie na właściwe tory. Zatem dla dobra naszych pociech i naszego spokoju na starość (i mniej siwych włosów) zadbajmy o te tory.

Jeśli nie czytałeś I części opisującej badania Dunedin,  nadrób koniecznie zaległości 🙂

Tekst napisałam na podstawie dokumentu  „Predict My Future”.  zdjęcie: źródło www.pixabay.com

Podobał Ci się mój wpis? Daj mi znać, tu i teraz. Zostaw komentarz. Udostępnij na FB. Daj like. Zróbmy hałas.

To może Ci się spodobać

  • Bardzo ciekawy artykuł i swietnie to opisałaś. Ciekawe czy technologia i jej używanie na codzień wpłynie pozytywnie na rozwój nowych pokoleń czy tak jak telewizja przyczyni sie do braku sukcesu. Myśle ze badania trzeba by powtórzyć w dzisiejszych czasach o zobaczyć jakie bedą wyniki bo niektóre wnioski mogą być prawdziwe tylko dla pokoleń które były poddane badaniu.

    • Dziękuję! Zdecydowanie masz rację, należałoby to badanie powtórzyć i skonfrontować we współczesnym życiu. Myślę że kwestie TV, technologii, snu, nadwagi – to wszytko mogło ulec zmianie, ale niezmiennie uważam, że samokontrola ma ogromny wpływ na nasze życie.