Bez kategorii

Tatuś

Kiedy się zakochujesz nie myślisz o dzieciach. Ok, przynajmniej nie od razu. Nie myślisz o pieluchach, kredycie, wyrzucaniu śmieci i innych rzeczach, o które później się kłócicie (to nie o mnie. nie mamy kredytu…jeszcze) Nie zastanawiasz się czy ten facet nada się na życie. Ba jesteś pewna, że się nada. Przecież się zakochaliście, jesteście sobie pisani. Przecież kiedy się pocałowaliście pierwszy raz nad Wami przeleciały dwa gołębie, spadła gwiazda, a ty miałaś sraczkę przez motyle. Ale jest coś o czym powinnaś pomyśleć, choćby siedząc na tronie.

Czy facet którego tak kochasz dniami i nocami będzie dobrym tatą  dla Waszych dzieci ?

Od zawsze wiedziałam, że mój facet musi być…przeciwieństwem mojego ojca. Kolejny father pokroju mojego mógłby zepsuć kolejne dzieci. Przestańmy psuć dzieci, kto je potem będzie naprawiał!

Tata ma wiele ról i zadań do spełnienia, ale jedną z ważniejszych to uczciwie, wiernie, czule, ciepło kochać mamę swoich dzieci.

Tak mawia dr Jacek Pulikowski, a ja mu wierzę. Jeśli nie wiesz co ma piernik do kołowrotka, to idźmy dalej.

czekoladowy napis tata

Dziecko nie uczy się z pogadanek, zakazów i rozkazów tylko z dnia codziennego. Dlatego jeśli poleciałaś na bogatego chama bo tak wygodniej, lenia z browarem przed TV, dziwkarza, buraka, pijaka to współczuję. Tak wiem, miłość bywa ślepa, a kobieca naiwność nieskończona, ale niestety istnieje prawdopodobieństwo, że mimo starań i nakładu pracy wychowasz sobie podobny egzemplarz.

Możesz dać dziecku gwiazdkę z nieba, Ferrari na 18  i dom z basenem, tylko czy to naprawdę da mu szczęście? Czy to pokaże mu jakim być człowiekiem? Nic nie będzie lepszym przykładem i lekcją na życie od codziennej miłości taty do ich mamy.  Tata, który traktuje swoją ukochaną z czułością, serdecznością, wsparciem, miłością daje dzieciom wzór, cenniejszy niż godziny wykładów o „szacunku, proszę, dziękuję, dzień dobry”.  Pokazuje, że te wszystkie ciepłe uczucia budują bliskość, dobro i poczucie bezpieczeństwa. Nie z podwórka czy szkoły tylko z domu dziecko wynosi wzory i zasady, na których buduje swoje życie, swoją przyszlość.

Wszytko czego potrzebuje Twoje dziecko jest w domu, w rodzicach, w ich miłości, w codziennych  wspólnych chwilach, w małych gestach.

Ale w byciu tatą jest coś jeszcze, coś równie ważnego.

Tatuś nie musi wszystkiego wiedzieć, nie musi znać internetów.

Tatuś nie musi być cool, nie musi nawet wiedzieć co to znaczy.

Tatuś nie musi kupić dziecku fury na 18 i mieszkania na nową drogę życia.

Tatuś nie musi znać się na piłce, ani na modzie.

Tatuś może nosić skarpetki do sandałów i wcale nie musi być idealny.

To co czyni tatę tatusiem to nie pieniądze, wpływy i mądrości życiowe.

_DSC6740

Tatuś  potrafić zatopić się w świat dziecka. Zbadać misia, zmierzyć mu temperaturę, uczesać barbie, zrobić namiot z koców i krzeseł.

Tatuś potrafić przytulić cierpiącego malucha, który nabił guza, przegrał mecz, dostał uwagę.

Tatuś potrafi też przytulić pijanego, niepokornego nastolatka, tak żeby w jego ramionach się rozpuścił, stracił hardość. Żeby wiedział, że do tatusia może ze wszystkim przyjść.

Tatuś jest obecny w życiu dziecka. Nie tylko zapewnia dom, jedzenie i wycieczkę szkolną. Tatuś spędza czas z dzieckiem nawet kiedy jest zmęczony, znajduje odpowiedzi na ich pytania, wie co lubią i czego się boją.

Tatuś latami buduje wspomnienia tak ciepłe i miłe jak plaża w słoneczny dzień. Wspomnienia, które nawet po 20 latach wciąż są ciepłe jak ta plaża i nadal pachną bryzą.

Tatuś  sprawi, że jego córka będzie szukała partnera równie opiekuńczego, dobrego i ciepłego jak on, a syn będzie chciał być dla swoich dzieci takim tatą jakim dla niego był tatuś.

To różni ojca, od tatusia. 

 

 

 

 

Podobał Ci się mój wpis? Daj mi znać, tu i teraz. Zostaw komentarz. Udostępnij na FB. Daj like. Zróbmy hałas.

To może Ci się spodobać

 • Aga Bosa

  Piękne, aż mam łzy w oczach 🙂
  Pozdrawiam!

 • Kasia Gozdek

  SUPER WPIS

 • Michał Odolczyk

  Chce być tylko tatusiem:):) Super post Kochanie.

 • Kamila Pociask

  Moja dwudziestoletnia koleżanka o swoim tacie mówi ‚ojciec’, wcale nie pieszczotliwym tonem, nigdy tato, tatuś. Jakież było moje zdziwienie gdy poznając ją bliżej zauważyłam, że tato jest dla niej wzorem mężczyzny, ich relacja jest niesamowicie bliska pełna miłości, podziwu i szacunku!

  Mój tato w sprawach codziennych był trochę z boku. Typ ojca, który nawet jak już wybierze się na wywiadówkę to na nią nie trafi, bo przecież nie wie w której klasie jest jego córcia. Hitem naszych relacji jest rozmowa, kiedy próbowałam mu wytłumaczyć, że po mimo młodego wieku jestem w poważnym związku i nie miałam momentu w życiu kiedy to nie musiałam się liczyć najpierw z rodzicami, potem z chłopakiem. Od takie nastoletnie rozważania! Kontynuowałam swój wywód mówiąc o mojej przyjaciółce, której życie jest bardziej spontaniczne i właśnie zamiast do domu pojechała do Łodzi. Na to mój tato mocno zdziwiony pyta mnie: ‚Kama, kto Ci broni jechać do Łodzi?’ Całe moje pół godziny gadania nie były istotne, dopóki nie padł ‚konkret’. Na najbliższą okazję dostaliśmy z chłopakiem voucher na weekend w Łodzi 😀 ^^ a ja od tamtej pory wiem że takie fyrdy myrdy to z mamą.
  Nigdy jednak nie miałam wątpliwości, że mogę liczyć na jego wsparcie