Całkiem Serio Kącik Dziecięcy

Natura czy wychowanie ? Co czyni nas tym kim jesteśmy? Część I

Czy zastanawialiście się kiedyś czemu niektóre dzieci wyrastają na przedsiębiorców i  noblistów, inne zostają przestępcami i bezdomnymi. Czy ludzie się z tym rodzą czy to efekt ich dzieciństwa? To geny, a może wpływ środowiska? Co czyni nas tym kim jesteśmy?  Czy można  wypatrzeć kryminalistę już w przedszkolu ? Chodźcie,  ja Wam powiem.

No może nie do końca ja. Zadbałam o bardziej wiarygodne źródło wiedzy niż moja głowa. W roku 1972 Akademia Medyczna w Nowej Zelandii rozpoczęła badania mające na celu sprawdzenie co ma wpływ na przyszłe życie naszych dzieci.  Natura czy wychowanie? Wszystkie dzieci urodzone wtedy w wybranym mieście objęto długoterminową obserwacją. Przez 40 lat badacze analizowali każdy aspekt ich życia: przebyte choroby,  geny, osobowość, związki, wyroki sądowe, sukcesy, porażki i wiele innych.  Eksperyment nazwano badaniem Dunedin. Objęto nim 1037 osób i do dnia dzisiejszego są najbogatszym źródłem wiedzy na temat tego co czyni nas tym kim jesteśmy.

Każdy chce wiedzieć jakie będzie jego dziecko. Dzięki tym badaniom, w pewnym stopniu możemy przewidzieć ich przyszłość. Choć my mamy już dziś bez żadnych badań, możemy śmiało powiedzieć, że nasze dzieci są absolutnie wyjątkowe. Całkowicie „obiektywnie” stwierdzam, że  Milan jest genialny, zabawny, mądry, i w ogóle ach, och. To że robi jeszcze w pieluch, wkłada mi palce do nosa, buzi, próbuje wydłubać oko i spaść z łóżka w żaden sposób tego nie wyklucza.

Z badań wynika, że przyjście na świat poprzez cesarskie ciecie oraz leworęczność na nic nie mają wpływają.  Moczenie nocne i ssanie kciuka to przemijające fazy, bez znaczenia dla psychiki.

To czego doświadczają nasze dzieci odbije się na ich przyszłym życiu.  Badanie Dunedin  pokazało, że już w wieku przedszkolnym  dzieci eksponują cechy, które określą ich  późniejsze  zdrowie, bogactwo i życie emocjonalne.  Badanie te wyodrębnia 5 typów osobowości, które dzieci zachowują w późniejszym życiu.  Są to zrównoważony, skryty, powściągliwy, niekontrolowany i pewny siebie.

Do grupy pewnych siebie należy  28% ludzi. Są to osoby ambitne, przebojowe, pomysłowe i nie bojące się ryzyka.
Typ skryty stanowi 15% populacji. Są to ludzie mniej otwarci, nieco wycofani, wyciszeni  i  nieśmiali, ale trzeba zaznaczyć, że te cechy charakteru ich nie  paraliżują.
Najpopularniejszy typ osobowości to zrównoważony. Osoby należące do tej grupy są zorganizowane, aktywne, elastyczne, zaradne i potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji. Stanowią 40 % populacji.
Wyżej wymienione 3 typy osobowości dobrze sobie radzą w życiu dzięki mieszance pozytywnych cech. Są bardziej produktywne, częściej zawierają szczęśliwe małżeństwa, przyjaźnie, spełniają się w pracy  i rzadziej chorują.

Inaczej jest z pozostałymi dwoma typami osobowości. Mieszanka ich cech charakteru sprawia, że często ściągają kłopoty i na siebie i na resztę społeczeństwa. 7 % badanych osób to typ powściągliwy. Takim osobom nieśmiałość przeszkadza w robieniu prostych czynności, trudno im wyjść z domu i zorganizować sobie życie. Są przestraszone i znerwicowane. Mają większą skłonność do depresji.

Typ niekontrolowany  występuje u 10 % społeczeństwa.  Są to ludzie nerwowi, nadpobudliwi, łatwo tracą kontrolę nad sobą, są zamknięci na nowe sytuacje i nie lubią zmian w życiu. Wykazują się postawą antyspołeczną. Trudno jest im się przystosować do życia po skończeniu szkoły. Często są też na bezrobociu. Takie osoby są bardziej podatne na choroby serca i cukrzycę. Mogą mieć problemy z płucami i chorobami przenoszonymi drogą płciową. Są bardzo, impulsywne, często wpadają w gniew i nieustannie szukają wrażeń. Uprawiają sex bez zabezpieczeń, wcześnie zaczynają palić,  pić, nadużywać narkotyków  – to wszytko ma wpływ na nich późniejsze problemy ze zdrowiem.

Badanie Dunedin wyodrębniło te 5 typów osobowości nie u dorosłych, a u przedszkolaków. I tak już zostaje. Mamy taki sam temperament w wieku 3 i 23 lat.  Przy trzech normalnych typach nie ma problemu, ale jak rozpoznać czy dziecko ma typ niekontrolowany czy powściągliwy? Co zrobić jeśli to zauważymy?

Dużo trudniej jest zmienić osobę, niż to co ma wpływ na tę osobę. Próbując zmienić zachowanie dziecka, można zmienić reakcję otoczenia na to dziecko. Nie zmienimy jego osobowości, ale możemy nagradzać lub karać za jego różnego typu zachowania. Charakter wyrabia się we wczesnym dzieciństwie i odbija  się na całym życiu. Na szczęście przyszłość człowieka nie zależy od  samej osobowości. Każde dziecko możemy czegoś nauczyć bez względu na jego typ. To wpłynie pozytywnie na jego zdrowie, bogactwo i szczęście.

To zaledwie namiastka tego co chcę Ci przekazać. Część drugą znajdziesz tu.  Znajdziesz tam odpowiedź na pytanie od czego w dużej mierze zależy przyszłość naszych dzieci.  Zaskoczę Cię, nie od ich inteligencji, Twojego  portfela. To w sumie, dobra wiadomość 🙂

Tekst powstał na podstawie dokumentu  „Predict My Future”.  źródło zdjęcia: www.pixabay.com

Podobał Ci się mój wpis? Daj mi znać, tu i teraz. Zostaw komentarz. Udostępnij na FB. Daj like. Zróbmy hałas.

To może Ci się spodobać